Nadpłata i zwrot podatku PIT

Czym jest nadpłata podatku przy rozliczaniu podatku dochodowego najłatwiej wyjaśnić na przykładzie osób fizycznych, które rozliczają się z Urzędem Skarbowym rozliczeniem rocznym, wypełnionym na podstawie otrzymanego od pracodawcy druku PIT-11. W takim przypadku za osobę fizyczną obliczenia i zapłaty podatku dokonuje płatnik, czyli w tym przypadku pracodawca. Pracodawca nie wie jednak tego, z jakich ulg zamierzamy skorzystać i czy nie rozliczamy się na przykład z małżonką bądź małżonkiem.

Z czego wynika nadpłata

Nadpłata, wyjaśniając to wciąż na przykładzie osób fizycznych i rozliczenia rocznego, może powstać z kilku przyczyn. Najczęściej jest to pobór i odprowadzanie przez pracodawcę zaliczek według wyższego stopnia skali podatkowej, a rozliczenie się według niższego, na przykład dlatego, że rozliczamy się z małżonkiem czy małżonką. Nadpłata wynikać też będzie z zastosowanych ulg i odliczeń, których pracodawca, czyli płatnik składek nie bierze pod uwagę. Płatnik naszych składek nie weźmie też pod uwagę przysługującej nam kwoty wolnej od podatku.

Termin zwrotu nadpłaty

Termin zwrotu nadpłaty podatku dochodowego, zwłaszcza w przypadku, kiedy jest to kwota znacząca, jest przez każdego podatnika mocno wyczekiwany. Nie powinien on być jednak dłuższy aniżeli 3 miesiące od daty złożenia przez nas zeznania podatkowego. Oczywiście, im szybciej złożymy roczne zeznanie podatkowe tym szybciej możemy spodziewać się zwrotu. W przypadku korekt zeznania, w zależności od tego czy dokonuje jej podatnik czy urzędnik, termin ten wydłuża się i wynosi zazwyczaj: trzy miesiące od terminu wniesienia sprzeciwu do korekty wykonanej przez urzędnika bądź również trzy miesiące, jeżeli korektę złoży sam podatnik, przy czym okres ten liczy się od wniesienia korekty.

 

Leave a Reply